מחזירים את השליטה לחיים
My Control
ו
ו
ו
ו
ו
חיפוש:

המאמרים של איתן זכריה

הוצאות הדיור כבדות. למה לא לגור ביחד?

19/5/2010, ynet, הכסף שלי


אנו נדרשים להוציא כסף רב מדי חודש על שכירות, אחזקת הבית או החזרי הלוואת המשכנתא. אך מסתבר שאפשר לחתוך בעלויות הללו אם רק נשכיל להכניס למכלול השיקולים גם דיור משותף עם בני המשפחה. אולי תופתעו, אבל בארה"ב התפתחות "משק הבית המשפחתי רב הדורות", צוברת תאוצה כבר כמה שנים.

לכתבה

 

 

מעוניינים לרכוש דירה ? התאימו את הרצון ליכולת

12/5/2010, ynet, הכסף שלי


האם אנחנו פועלים בסדר הנכון, בקבלת החלטה על רכישת דירה? כשנקודת המוצא שלנו היא "שם אנחנו רוצים לגור", כבר התחלנו ברגל שמאל, עם סיכוי גבוה להגדלת החובות. האם ניתחנו קודם, בצורה מושכלת, את יכולתנו לעמוד ברכישת הדירה הזו?

לכתבה

 


בהלת הקניות מגיעה בסוף לכרטיסי האשראי

3/4/2010, ynet, הכסף שלי

 

לכל ערב חג, יש את מוצאי החג שלו. לכל גיהוץ נלהב של כרטיס האשראי יש את רגע החיוב בחשבון. אל הרגע הזה, צריך לכוון את עצמנו, עוד לפני שאנו יוצאים מהבית ונשטפים במראות המפתים של חלונות הראווה. רסנו את בולמוס הקניות

לכתבה

כלכלת משפחה מנוהלת

10.3.2010,  ynet, הכסף שלי

6 שלבים עומדים בינינו לבין מעבר להתנהלות כלכלית אחראית המחזירה את השליטה לחיים. הם דורשים מיקוד, הגדרת מטרות ויישום קפדני ובסופם הם מביאים עימם את החופש האמיתי. החופש מדאגה מתמדת ליום יום כמו לעתיד. כלכלת המשפחה, ממש כמו הניהול התקציבי של עסק, בכל גודל, אינה צריכה להתנהל מהבטן - "להתגלגל" ו"להסתדר" - אלא להיות התנהלות שתכליתה, ניתוח, תובנות, התמודדות עם העובדות, יישום הדרגתי של התובנות, בחינה ומדידת הצלחה לאורך התהליך. הנה השלבים, שלב אחר שלב.

לכתבה

תכנון מראש = חסכון

2.3.2010, ynet, הכסף שלי

כלכלת משפחה מתוכננת מראש, על סעיפי ההוצאות המרכיבים אותה מבטיחה חסכון משמעותי בהוצאות מבלי לגרוע מרמת החיים אליה הורגלנו. את התכנון מראש צריך להכיל בתחילה על סעיפי ההוצאות הגדולים ועם הזמן להפוך להרגל המיושם על כל ההתנהלות. טיפים להתנהלות שוטפת – סעיף אחר סעיף.

 לכתבה

פורים מאוזן

22.2.2010, ynet, הכסף שלי

ההוצאות של חג הפורים במשפחה עם ילדים יכולות להרקיע שחקים. הן יכולות גם לא. ההבדל טמון בכלכלת משפחה מתוכננת מראש. התחפושות, ימי החופש על עלויותיהם ולוח האירועים הבית ספרי שורדים תשומת לב מוקדמת במטרה לעשות את הטוב ביותר מבלי לצאת מאיזון.

לכתבה

חופשה משפחתית מבוקרת

14.2.2010,  ynet, הכסף שלי

המשך מעלליה של המשפחה שאינה גומרת את החודש מהבחירה. יעוץ אישי שניתן לה מבנה בבטחה את השינוי ואת ההתמודדות עם צריכה בעולם של שפע המייצר צרכים מדומים חדשות לבקרים. אך כמו במשפחות הטובות ביותר יש גם מעידות. הדרך לאיזון כלכלי רצופה החלטות, לפעמים כואבות שיש להתמודד עימן.

לכתבה

בוחרים שלא לגמור את החודש

7.2.2010, ynet, הכסף שלי

לחלק מהאנשים לא לגמור את החודש זו תוצאה של בחירה. ההכנסות שלהם גבוהות מספיק בכדי לכסות על ההוצאות אולם למרות זאת ההוצאות גבוהות מההכנסות. המשפחות הללו בדרך כלל יזדקקו לליווי על מנת לבחון את המבנה ההוצאות ולערוך שינוי מהותי אשר יאפשר איזון מבלי לוותר על רמת החיים הגבוהה לה התרגלה המשפחה. מפגש עם משפחה ממוצעת שכזו ודרכי ההתמודדות שננקטו בכתבה זו.

לכתבה

בילוי לילדים? אפשר גם לחסוך וגם להעשיר

24.1.2010, ynet, הכסף שלי

הרבה כאב, כעס ואפילו הרגש הזה, הקרוי פחד, שאנחנו לומדים להכיר מקרוב, כשנולדים לנו הילדים, מצאתי בתגובות על הכתבה ילדים עולים ביוקר? שימו גבולות. ואכן, בדיון הזה, יש את כל היסודות עליהם מושתתים החיים שלנו. במסגרת יעוץ אישי שנתתי באחרונה, אמרה לי אם המשפחה: "אני מסתכלת על היומן שלי ואני לא מוצאת בו חמש דקות בלי שהשם מיכל מתנוסס עליהן. אני במרוץ מתמיד מהעבודה, להסעות, מההסעות לשיעורים, לארוחת הערב ולהתמוטטות חסרת האונים בסוף היום".

לכתבה 

ילדים יקרים מפז

18.1.2010, ynet, הכסף שלי

ההוצאות שלנו על הילדים אינן קדושות. אנחנו לא צריכים לחשוש לבחון אותן ואת העלות - תועלת האמיתית שלהן בבואנו להתמודד עם התקציב שלנו.
בכתבתי פרשתי את המפתחות לבחינת סעיף ההוצאה הכל כך יקר הזה, תרתי משמע, תוך שאני ער לחשיבות הגדולה שאנו מייחסים לכל השקעה בילדים שלנו - שהרי אנו סוללים להם את עתידם במו ידינו.

לכתבה

ההחלטות שלנו לשנת 2010

8.1.2010, ynet, הכסף שלי

 

האמריקאים היו רוצים יותר מכל יועץ פיננסי אישי בשנת 2010. יועץ שיעזור להם להגשים את ההחלטה החשבוה ביותר מבחינתם לשנה זו - שיפור המצב הכלכלי.
המלצה חמה לסיכום אישי של שנת 2009 ותכנון היעדים והמטרות של שנת 2010 תוך פירוט השאלות שאיתן כדאי להתמודד במסגרת התהליך. מענה על השאלות יהיה הצעד הראשון בהחזרת השליטה לחיים הפיננסיים בפרט ולאיכות החיים בכלל.

לכתבה

צום פיננסי בחודש ינואר

31.12.09, ynet, הכסף שלי

 

צום פיננסי בחודש ינואר. הזדמנות לתרגל איפוק צרכני. המטרה: החזרת השליטה לחיים. עצירת מירוץ הרכישות. תכנון לשנה הבאה של המטרות והיעדים שלנו וגזירת התקציב השנתי מהם בהתאמה.
יוצאים לדרך לחודש אחד ואח"כ נהנים מפירות ההרגל במשך השנה כולה

לכתבה

להתחיל לחסוך עכשו, זה משלם את עצמו

28.12.09, ynet, הכסף שלי

 

יש להתחיל לחסוך בגיל כמה שיותר צעיר ולהינות מפירות הריבית דריבית בהמשך החיים.
טבלאות חסכון המוכיחות זאת מוצגות בכתבה ומראות כי ככל שנקדים ליישם את עקרון ה - 75% כך נהיה ערוכים טוב יותר להוצאות הממתינות לנו בעיקולי הדרך של חיינו.

 

לכתבה

 

איך בכל זאת שולטים בהוצאות?

 

19.12.2009, ynet, הכסף שלי

 

כשאנחנו מתייחסים לעובדה שאנחנו לא חוסכים אנחנו מעלים טענות מטענות שונות. בכתבה זו בחרתי לייצג את הטענות הללו כפי שעלו מתגובות הגולשים ב ynet.
למרות הקשיים העומדים בדרכנו לחסכון עלינו לתכנן אותו ולהזהר מ- 3 סכנות האורבות לנו בתהליך בנייתו: מיקוד גדול מדי בהוצאות קטנות מדי, אובדן הגמישות, אובדן התמונה הגדולה.

 

לכתבה

 

 

איפה אנחנו עומדים ביחס למשקי הבית הישראל?

11.12.2009, ynet, הכסף שלי

רגע לפני שאנו צוללים למעשה המלאכה של התקציב הביתי, אני מציע לבדוק את עצמנו ביחס לממוצעים במשק הישראלי. מתוך נתוני סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מוצגים נתוני ההכנסות וההוצאות ההשוואתיים של משקי הבית בישראל.
מרגע שנזהה את עצמנו בנתונים, עלינו לקבל החלטה מהם הסעיפים שדורשים קיצוץ ובכמה. על מנת לעשות זאת, יש למפות בקפדנות את ההוצאות שלנו בחתך הסעיפים השונים - רצוי לבדוק הוצאות של לפחות 3 חודשים אחורה - ואזי להחליט מהו אחוז החסכון האפשרי בתקציב הביתי.

לכתבה

 

לחסוך 25% מההכנסות

2.12.09, ynet, הכסף שלי

בהוצאות משק הבית שלנו יש הוצאות צפויות והוצאות שאנו נוטים להגדיר כ"בלתי צפויות". אולם הן אינן כאלה באמת. הן צפויות, אך מצויות בעתיד, בדרך כלל בעתיד הקרוב. על מנת להחזיר שליטה לחיים הפיננסים יש להערך לקראתן בדרך פשוטה. 

בכתבה שפרסמתי באתר ynet אני מציע להפריד בין הוצאות שוטפות לבין התחייבויות צפויות לטווח הארוך והקצר ולהקצות לכל אחת מהן את חלקה הראוי.

פתרון ה- 75% הוא דרך מהירה וקלה יותר לבנות תקציב מבלי לעקוב אחר כל הוצאה ולהיערך להוצאות צפויות שאנחנו נוטים להתעלם מהם ובכך להפכם ל "הוצאות בלתי צפויות".

לכתבה


מפת אתר     עיצוב: יעל סלע     אפיון והקמת אתר: רומי יצחקי     © כל הזכויות שמורות ל-My Control ולאיתן זכריה 2011.