מחזירים את השליטה לחיים
My Control
ו
ו
ו
ו
ו
חיפוש:

"שליטה בהוצאות? לא ניתן. ובכלל, אשתי אשמה"

הטענות לחוסר היכולת לשלוט בתקציב המשפחתי, קבועות וחוזרות על עצמן פעמים רבות, רובן אף עלו כאן בטוקבקים. אמנם אין נוסחת קסם שתפתור את הבעיות, אך הגדרת מטרות וגיבוש חזון, הם תנאי הכרחי להצלחה .

הנה 5 הטענות שאנחנו הכי אוהבים לטעון כשאנו מתייחסים לחיסכון בחיינו הכלכליים:

1. אנחנו לא יכולים לחסוך כי אנחנו לא גומרים את החודש
2. אנחנו לא רוצים לחסוך כי אנחנו רוצים לחיות "כמו כולם"
3. אם נחסוך לא נהיה מאושרים
4. אנחנו לא יכולים לרתום את האישה שלנו
5. המדינה אשמה בכך שאנחנו "רק שורדים" ופה זה לא שוייץ
6. "אני לא מצליח לרתום את אשתי למאמץ"

ההתנהלות הכלכלית שלנו צריכה להיות פונקציה של המטרות והיעדים שאנחנו מציבים לעצמנו, של הערכים שאנחנו מאמינים בהם, של המקומות שאליהם אנחנו חותרים להגיע. כשאנחנו מתייחסים כך, אל ההתמודדות עם ההוצאות ועם הצורך לשלוט בהם, הדרך יותר פשוטה. כאשר יש לנו רשימה ברורה של "מה כן", ההתנהלות מול ה"מה לא" תהיה קלה יותר שכן היא מכוונת למטרה רחוקה ונכספת יותר מ"זוג הנעליים הבא".

אין נוסחת קסם להחלטה מהן ההוצאות שעליהן עלינו לוותר. הנוסחה צריכה להירקח על ידי כל יחידה כפונקציה של השאיפות של מרכיביה וההתכוונות המשותפת להגשים אותם. התהליך הזה תמיד מתרחש בעולם כלכלי המצריך ויתורים וניהול מחושב.
הגדרת היעדים והמטרות שלנו היא תהליך שאינו קורה ביום אחד, עלינו להתמסר לו ולצמוח מתוכו. הסיכויים שהוא יצליח יהיו גדולים יותר אם נגבש "חזון" אישי שממנו יגזרו מאמצי ההשתכרות שלנו כמו גם מגבלות ההוצאה שלנו.

לדוגמא:

אם בהגדרת היעדים שלנו מצוי חינוך הילדים בסדר העדיפות הראשון, ולהבנתנו הגן הפרטי בו בחרנו הוא אבן היסוד בדרך להשגת היעד ארוך הטווח הזה אזי הבחירה בהוצאה המשמעותית הזו היא מושכלת ונכונה בהתקיים 2 תנאים:
• ההכנסות שלנו מכסות על סך הההוצאות השוטפות כולל הגנים הפרטיים בהווה.
• ההכנסות שלנו מאפשרות לנו לחסוך כדי לעמוד ביעד הזה לאורך חיי הילד.
שהרי ההוצאה הפרטית על חינוך הילדים שלנו היא מסע ארוך והיא מאמירה עם השנים. אם לא נבחר נכון בצמתים יתכן ולא נוכל לעמוד ביעד הכולל שהצבנו לעצמנו.

שלוש סכנות בבניית תקציב

בבואנו לתקצב את עצמנו עלינו להזהר מכמה סכנות המאיימות על כולנו בבניית התקציב. במהלך עבודתי עם משפחות שונות הייתי עד ל- 3 סכנות מרכזיות שמאפיינות, בצורה לא מפתיעה גם את תהליכי בניית התקציבים ביחידות עסקיות קטנות כגדולות:
1. מיקוד גדול מדי בהוצאות קטנות מדי - התמקדו בהתמודדות עם ההוצאות הגדולות באמת בסל ההוצאות החודשי שלכם. בחנו אותם לאור ההכנסה שלכם ולאור היעדים הכוללים והתמודדו עם הקיצוץ בהם למרות הקושי והכאב הכרוכים בכך. בדרך כלל לא החיסכון בקפה היומי שאתם קונים יעשה את ההבדל. אחוז ההוצאה על סעיפים שונים, כפי שהם מופיעים בטבלה במאמר שכתבתי בשבוע שעבר, יכולה להוות נקודת מוצא אפשרית לאיתור ההוצאות הגדולות.
2. אובדן הגמישות - התקציב הוא המסגרת הכוללת של ההוצאות שלכם. המטרה צריכה להיות שמירה על המסגרת שלו, עליו לשפר את איכות החיים שלכם בטווח הקצר והארוך כאחד. ניוד בין סעיפים שונים הוא המפתח לשמירה על הגמישות ועל החיוניות של החיים.
3. אובדן התמונה הגדולה - התחילו מהסוף. מהו האחוז שיש ברצונכם לחסוך? ההכנסה הנותרת לאחר שהפרשתם הצידה את החסכון הזה היא ההכנסה שיש לתקצב את הוצאותיה.

מתחילים מהסוף - מגדירים מטרות ויעדים, מחליטים מה האחוז אותו רוצים להפריש כחיסכון, עוברים על היסטוריית ההוצאות ומחליטים היכן וכמה מקצצים. כל אחד מול ההכנסות שלו.

 

מפת אתר     עיצוב: יעל סלע     אפיון והקמת אתר: רומי יצחקי     © כל הזכויות שמורות ל-My Control ולאיתן זכריה 2011.